Програма обміну українсько-польською молоддю "Академія молодого реставратора". Львів-Торунь-Устрики Горішні (28.09.2016 – 10.10.2016)

«Академія молодого реставратора» – це спільний польсько-український проект учнів та студентів, які взяли за мету через працю на закинутих цвинтарях та бещадських церквах зробити свій внесок в пам’ять про поляків та українців, які в минулому проживали у Бещадах. Культурна спадщина як приклад поєднання багатьох культур Бещад та попередні зустрічі з паном Богданом Августином (опікуном бещадських пам’яток архітектури) спричинили те, що молодь серйозно взялася до роботи по впорядкуванню та реставрації місцевих цвинтарів. Під час проекту з обміну молоддю на теренах гміни Чарної та Устриків Долішніх група впорядковувала та реставрувала пам’ятки, які залишилися по давніх мешканцях прикордоння. Тридцять учасників під час тринадцяти днів обмінялися інформацією, яка стосується спільного минулого і заклали фундамент відкритості та толерантності до різних релігій і національних меншин. Робота під опікою організаторів та студентів дозволила позбутися всяких упереджень, пізнати місцеву культуру, відкрити таємниці роботи реставраторів, а також різні аспекти фотографії та рисунку. Впродовж проекту відбувалися цікаві зустрічі, спільні ігри з аніматором та мандрівки до екзотичних гірських місцин Бещад, а нагородою були незабутні враження та нові знайомства.
День 1 – 28.09.2016р. Приїзд у замок Bierzgłowskim, м. Торунь. Знайомство з польською молоддю у формі різних анімаційних ігор.
День 2, 29.09.2016р., розпочався з інтегрованих ігор польської й української молоді. Далі група завітала до Інституту реставрації при факультеті художнього мистецтва Університету Миколи Коперника в Торуні, ознайомилася з роботами, які пов’язані з охороною пам'яток архітектури та з'ясувала, чому їх потрібно оберігати. Після цього молодь брала участь у спеціально підготовлених студентами-реставраторами заняттях з рисунку та фотографії. Друга половина дня також не обійшлась без пізнання історії міста, його таємниць та питань охорони пам'яток архітектури. Завершився день незабутньою прогулянкою вечірнім Торунем.
День 3 ,30.09.2016р,. розпочався з анімаційних ігор польської й української молоді. Далі виїзд з Торуня. По дорозі в Бещади ночівля була в незвичайному місці. Ми зупинилися в палаці в Ксьонжу Вєлькому. Цієї ночі нам вдалося відчути дух минулого.
А наступного дня (день 4 ,01.09.2016р.) занурились в красу дерев'яної архітектури музею під відкритим небом в Саноку. Учасники проекту пізнали бурхливу історію південно-східної частини Польщі та матеріальну спадщину таких корінних жителів, як бойки, гуцули та лемки.
День 5, 02.102016р., розпочався з анімаційних ігор, далі служба в костелі. Потім ми приїхали в село Бистре. Здалека вітали нас блискучі куполи церкви. Неподалік святині знаходиться греко-католицький бойківський цвинтар. Поділившись на дві групи, ми змогли не лише впорядковувати територію цвинтаря, а також навчитися роботи реставратора. Молодь займалася рисунком, фотографією та документацією спадщини. Після закінчення роботи група відвідала музей історії Бещад в Чарней Гурній, де не тільки розглядала цікаві експонати, а й мала майстер-клас з виготовлення воскових свічок. А потім смачна ковбаска…
День 6, 03.10.2016р.. На відміну від попередніх днів сьогодні Бещади зустріли нас похмурою погодою. Накрапав дощ, проте це не завадило нам цікаво і пізнавально провести час. Цього
дня ми працювали на греко-католицькому цвинтарі в Міхньовцу. Цвинтар був зарослий та забутий, проте нам вдалося його впорядкувати: прибрати територію, відчистити пам’ятники. Також молодь займалася рисунком та фотографією, документувала нашу роботу.
День 7, 04.10.2016р., розпочався з анімаційних ігор польської та української молоді. Зранку група відвідала Художню галерею (Galeria Barak) в Чарней Гурній. Далі одна підгрупа займалася рисунком та фотографією в греко-католицький церкві с. Бистре, а інша впорядковувала цвинтар у колишньому бойківському селі в Лип'я. Після вечері молодь мала майстер-клас з розмальовування футболок.
День 8 – 05.10.2016р. Зранку молодь мала інтегровані ігри, завдяки яким вивчила пісні польською та українською мовами. Далі була екскурсія у Музей млинарства і села. Музей був відкритий у липні 2010 року, і з тих пір слугує не тільки наочним посібником млинарства, але також дає можливість простежити складний процес розмелювання зерна. Тут ми побачили експонати, що перемелювали у давні часи зерно на борошно. На першому поверсі музею знаходиться гарна кав’ярня, де ми скуштувати смачні страви бойківської кухні.
День 9 – 06.10.2016р. Зранку мали екскурсію в Музей духовної і матеріальної культури в селі Мичків. Цей музей має велику колекцію, пов’язану з культурною спадщиною бойків. Далі відвідали стародавню церкву в селі Команча та приватну галерею лемківських кроїв пані Дарії Боївки. Народна майстриня сама виготовляє одяг за старими лемківськими взорами.
День 10 – 07.10.2016р. Зранку молодь розділилася на дві групи. Одна група мала анімаційні ігри та побувала в гостях у добровільної рятувальної служби Бещад у с. Устрики Горішні, а інша група впорядковувала цвинтар у колишньому бойківському селі Лип'я. А потім польська й українська молодь побувала на території лісництва Мучне, де мала спостерігати за зубрами, але замість зубрів ми побачили гарне маленьке лисеня… Потім була екскурсія в Музей лісництва в Мучне, де діти мали можливість побачити експонати різних тварин. Далі пан Богдан Августин (опікуном бещадських пам’яток архітектури) розповів нам про випалювання вугілля. Після вечері студенти Державної вищої професійної школи ім. Яна Гродку в Саноку розповіли польській та українській молоді про свій навчальний заклад.
День 11 – 08.10.2016р. Зранку молодь розділилася на дві групи. Одна група мала прогулянку Ветлінським хребтом до найвищого в Бещадах гірського укриття “Хатка Пухатка”, а інша піднімалася на найвищу гору в Бещадах – Тарніцу (1346 м.).
День 12 – 09.10.2016р. Зранку польська та українська молодь мала інтегровані ігри. Далі екскурсія у невеличке містечко Цісна, огляд незабутніх краєвидів з туристичного поїзда.
День 13 – 10.10.2016р. Презентація підсумків роботи програми обміну українсько-польською молоддю «Академія молодого реставратора» в Будинку культури в Чарній. Тут українська молодь співала й українські, й польські пісні. Потім цікава екскурсія Бещадським націоналим парком, де ми побачили рідкісний вид гуцульських коней. Далі смачна ковбаска біля вогню… Після вечері діти у формі анімаційних ігор висловили свої враження від проекту.

Кiлькiсть переглядiв: 308